sore_throat

Ses bozukluk yada kısıklıklarının en sık görülen nedenleri, gırtlağı da kapsayan üst solunum yolları enfeksiyon ve iltihapları, alerjiler, reflü denilen ve mide asidinin yemek borusundan yukarıya doğru aşırı çıktığı durumlardır. Bunun dışında özellikle aşırı sigara içenlerde görülen ses tellerinin şişmesi veya yüzeyinin kronik iltihaplanması ve kanser de uzun süreli ses kısıklığına sebep olabilir.

Uzun süreli ses kısıklıkları, ayrıca ses tellerinde değişik nedenlerle oluşan kanamalar, polipler, kistler ve benzeri doku fazlalıkları sonucu ortaya çıkabilir.

Bazen guatr ameliyatları sonrası da ses teli sinirinin zedelenmesi sonucu ses teli felcine kadar varan ses kısılmaları görülmektedir.
Özellikle sesini işinden ötürü aşırı kullanmak zorunda kalan ses sanatçıları, öğretmenler, spikerler, askerler ve benzeri meslek gruplarına ait kişilerde profesyonel ses bozuklukları denilen ve sesin yanlış kullanılması sonucu oluşan ses problemlerine de sık rastlanılmaktadır. Çok haşarı ve hiperaktif çocuklarda görülen ses bozuklukları da bu guruba eklenebilir.
Bu hastaların ses konusunda tecrübeli ve stroboskopi gibi hassas ses teli muayenelerini uygulayabilen bir uzmana görülmeleri tavsiye edilir.

Iki ya da üç haftayı geçen ses kısıklıklarının kesinlikle bir KBB-Uzmanı tarafından muayenesi şarttır. Konulan teşhise göre ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi gerekebilir. Özellikle sesini yanlış kullananlarda ortaya çıkabilen ses teli nodülü ve buna benzer şikayetler günümüzde bu konuda uzman ses ve konuşma terapistleri tarafından cerrahi olmayan yöntemlerle gayet başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ses ve konuşma bozukluklarında teşhis en önemli noktadır. Özellikle meslekten kaynaklanan profesyonel ses bozuklukları yeni teknik yöntemler ile (Videoendoskopisi ve Videostroboskopisi) muayene edilir.  

Mikrocerrahi gırtlak ameliyatları: Mikroskop altında yapılan gırtlak ve soluk borusu teşhisi ve mikrocerrahi ameliyatları genel anestezi ile yapılmaktadır. Laringoskopi ile patolojik değişiklikler görülür, biopsiler ve ses tellerinde düzeltmeler yapılır.

Share this

Leave a Reply